Southern Illinois Christmas Holiday Basketball Tournaments
53rd Annual Eldorado Holiday Tournament
at Eldorado High School
Thursday, December 28
Game 1 - (7) Massac County vs. Hamilton Co., 8:30 a.m.
Game 2 - (2) Harrisburg vs. Hardin Co., 10 a.m.
Game 3 - (3) Anna-Jonesboro vs. Carrier Mills, 11:30 a.m.
Game 4 - (6) Union Co., Ky. vs. Edwards Co., 1:45 p.m.
Game 5 - (5) Carmi-White Co. vs. Herrin, 3:15 p.m.
Game 6 - (4) Fairfield vs. West Frankfort, 4:45 p.m.
Game 7 - (1) Eldorado vs. NCOE, 7 p.m.
Game 8 - (8) Gallatin Co. vs. Vienna, 8:30 p.m.
Game 9 - Loser of Game 1 vs. Loser of Game 2, 10 p.m.
Friday, December 29
Game 10 - Loser of Game 3 vs. Loser of Game 4, 8:30 a.m.
Game 11 - Loser of Game 5 vs. Loser of Game 6, 10 a.m.
Game 12 - Loser of Game 7 vs. Loser of Game 8, 11:30 a.m.
Game 13 - Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2, 1:45 p.m.
Game 14 - Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, 3:15 p.m.
Game 15 - Winner of Game 9 vs. Winner of Game 10, 4:45 p.m.
Game 16 - Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, 7 p.m.
Game 17 - Winner of Game 7 vs. Winner of Game 8, 8:30 p.m.
Game 18 - Winner of Game 11 vs. Winner of Game 12, 10 p.m.
Saturday, December 30
Game 19 - Loser of Game 13 vs. Loser of Game 14, 8:30 a.m.
Game 20 - Loser of Game 16 vs. Loser of Game 17, 10 a.m.
Game 21 - Winner of Game 13 vs. Winner of Game 14, Noon
Game 22 - Winner of Game 16 vs. Winner of Game 17, 1:30 p.m.
Game 23 - Winner of Game 15 vs. Winner of Game 18 (consolation championship), 3 p.m.
Game 24 - Winer of Game 19 vs. Winner of Game 20 (fifth place), 6 p.m.
Game 25 - Loser of Game 21 vs. Loser of Game 22 (third place), 7:30 p.m.
Game 26 - Winner of Game 21 vs. Winner of Game 22 (championship), 9 p.m.
2017 Johnny Mac's/CCHS 54th Annual Holiday Tournament
at SIU Arena and Carbondale Community High School
Wednesday, Dec. 27
at CCHS
GAME 1 - Saxony Lutheran, Mo. vs. New Madrid, Mo., 3 p.m.
GAME 2 - Meridian vs. St. Mary's, Ky., 4:30 p.m.
GAME 3 - Murphysboro vs Lake County, Tenn., 6:30 p.m.
GAME 4 - Collins Academy vs. Cardinal Ritter, Mo., 8 p.m.
at SIU Arena
GAME 5 - Memphis University, Tenn. vs. Union City, Tenn., 3 p.m.
GAME 6 - Marion vs. McCluer, Mo., 8 p.m.
GAME 7 - Carbondale vs. Logan County, Ky., 6:30 p.m.
GAME 8 - Memphis Central, Tenn., vs. Covington, Tenn., 4:30 p.m.
Thursday, Dec. 28
at SIU Arena
GAME 9 - Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 3 p.m.
GAME 10 - Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 4:30 p.m.
GAME 13 - Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 6:30 p.m.
GAME 14 - Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 8 p.m.
at CCHS
GAME 11 - Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 3 p.m.
GAME 12 - Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 4:30 p.m.
GAME 15 - Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 8 p.m.
GAME 16 - Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 6:30 p.m.
Friday, Dec. 29
at CCHS
GAME 17 - Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 9 a.m.
GAME 18 - Winner Game 11 vs. Winner Game 12, 10:30 a.m.
GAME 19 - Loser Game 9 vs. Loser Game 10, 12 noon
GAME 20 - Loser Game 11 vs. Loser Game 12, 1:30 p.m.
at SIU Arena
GAME 21 - Loser Game 13 vs. Loser Game 14, 9 a.m.
GAME 22 - Loser Game 15 vs. Loser Game 16, 10:30 a.m.
GAME 23 - Winner Game 13 vs. Winner Game 14, 1:30 p.m.
GAME 24 - Winner Game 15 vs. Winner Game 16, 12 noon
GAME 25 - Winner Game 17 vs. Winner Game 18, 3 p.m. (consolation)
GAME 26 - Winner Game 21 vs. Winner Game 22, 5 p.m. (fifth place)
GAME 27 - Loser Game 23 vs. Loser Game 24, 6:30 p.m. (third place)
GAME 28 - Winner Game 23 vs. Winner Game 24, 8 p.m. (championship)
Sesser-Valier Holiday Tournament
at Sesser-Valier High School
Tuesday, Dec. 26
GAME 1 - Chester vs. New Athens, 9 a.m.
GAME 2 - Christopher vs. Galatia, 10:30 a.m.
GAME 3 - Steeleville vs. Century, 12 p.m.
GAME 4 - Goreville vs. Marissa-Coulterville, 1:30 p.m.
GAME 5 - Johnston City vs. Odin, 3:30 p.m.
GAME 6 - Woodlawn vs. Zeigler-Royalton, 5 p.m.
GAME 7 - Cobden vs. Thompsonville, 6:30 p.m.
GAME 8 - Sesser-Valier vs. Waltonville, 8 p.m.
Wednesday, Dec. 27
GAME 9 - Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 9 a.m.
GAME 10 - Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 10:30 a.m.
GAME 11 - Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 12 p.m.
GAME 12 - Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 1:30 p.m.
GAME 13 - Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 3:30 p.m.
GAME 14 - Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 5 p.m.
GAME 15 - Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 6:30 p.m.
GAME 16 - Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 8 p.m.
Thursday, Dec. 28
GAME 17 - Winner Game 9 vs. Winner Game 11, 10:30 a.m.
GAME 18 - Loser Game 10 vs. Loser Game 12, 12 p.m.
GAME 19 - Winner Game 10 vs. Winner Game 12, 1:30 p.m.
GAME 20 - Winner Game 13 vs. Winner Game 15, 5 p.m.
GAME 21 - Loser Game 14 vs. Loser Game 16, 6:30 p.m.
GAME 22 - Winner Game 14 vs. Winner Game 16, 8 p.m.
Friday, Dec. 29
GAME 23 - Winner Game 17 vs. Winner Game 20, 12 p.m. (consolation)
GAME 24 - Winner Game 18 vs. Winner Game 21, 1:30 p.m. (fifth place)
GAME 25 - Loser Game 19 vs. Loser Game 22, 3 p.m. (third place)
GAME 26 - Winner Game 19 vs. Winner Game 22, 7 p.m. (championship)
Duster Thomas Hoops Classic
at Pinckneyville High School
Pool A: Pinckneyville, Olney, Roxana
Pool B: Benton, Cissna Park, Greenville
Pool C: Wesclin, Carterville, Trico
Pool D: Jerseyville, Du Quoin, Elverado
Friday, Dec, 29
Thomas Gym
Wesclin vs. Trico, 9 a.m.
Greenville vs. Cisna Park, 10:30 a.m.
Olney vs. Roxana, 2 p.m.
Jerseyville vs. Du Quoin, 3:30 p.m.
Pinckneyville vs. Olney, 7 p.m.
Benton vs. Greenville, 8:30 p.m.
Auxiliary Gym
Roxana vs. Pinckneyville, 9 a.m.
Elverado vs. Jerseyville, 10:30 a.m.
Carterville vs. Wesclin, 2 p.m.
Cissna Park vs. Benton, 3:30 p.m.
Trico vs. Carterville, 7 p.m.
Du Quoin vs. Elverado, 8:30 p.m.
Saturday, Dec. 30
Bronze Pool
Auxiliary Gym
GAME B1 - Pool A 3rd vs. Pool B 3rd, 9 a.m.
GAME B2 - Pool C 3rd vs. Pool D 3rd, 10:30 a.m.
GAME B3 - Loser Game B1 vs. Loser Game B2, 4 p.m. (eleventh place)
GAME B4 - Winner Game B1 vs. Winner Game B2, 5:30 p.m. (ninth place)
Silver Pool
Thomas Gym
GAME S1 - Pool A 2nd vs. Pool B 2nd, 9 a.m.
GAME S2 - Pool C 2nd vs. Pool D 2nd, 10:30 a.m.
GAME S3 - Loser Game S1 vs. Loser Game S2, 4 p.m. (seventh place)
GAME S4 - Winner Game S1 vs. WInner Game S2, 5:30 p.m. (fifth place)
Gold Pool
Thomas Gym
GAME G1 - Pool A 1st vs. Pool B 1st, 12 p.m.
GAME G2 - Pool C 1st vs. Pool D 1st, 2:30 p.m.
GAME G3 - Loser Game G1 vs. Loser Game G2, 7 p.m. (third place)
GAME G4 - Winner Game G1 vs. Winner Game G2, 8:30 p.m. (championship)
75th Annual Centralia Holiday Tournament
at Centralia High School
Thursday, Dec. 28
GAME 1 - Mundelien Carmel vs. Mt. Vernon, 8:30 a.m.
GAME 2 - Alton vs. Germantown, Tenn., 10 a.m.
GAME 3 - Confluence Academy, Mo. vs. Cahokia, 12:30 p.m.
GAME 4 - Belleville West vs. Collierville, Tenn., 2 p.m.
GAME 5 - Champaign Central vs. Lausanne College Prep, Tenn., 3:30 p.m.
GAME 6 - Evanston vs. O'Fallon, 6:15 p.m.
GAME 7 - Centralia vs. Salem, 7:45 p.m.
GAME 8 - Chicago Marist vs. Arlington, Tenn., 9:15 p.m.
Friday, Dec. 29
GAME 9 - Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 8:30 a.m.
GAME 10 - Loser Game 3 vs. Loser Game 4. 10 a.m.
GAME 11 - Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 12:30 p.m.
GAME 12 - Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 2 p.m.
GAME 13 - Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 3:30 p.m.
GAME 14 - Winner Game 5 vs. Winner Game 6: 6:15 p.m.
GAME 15 - Winner Game 7 vs. Winner Game 8: 7:45 p.m.
GAME 16 - Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 9:15 p.m.
Saturday, Dec. 30
GAME 17 - Loser Game 11 vs. Loser Game 12 (ANNEX), 8:30 a.m.
GAME 18 - Loser Game 14 vs. Loser Game 15, 8:30 a.m.
GAME 19 - Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 10 a.m. (ANNEX)
GAME 20 - Winner Game 13 vs. Winner Game 16, 10 a.m.
GAME 21 - Loser Game 9 vs. Loser Game 10, 11:30 a.m. (ANNEX)
GAME 22 - Winner Game 11 vs. Winner Game 12, 12:30 p.m.
GAME 23 - Loser Game 13 vs. Loser Game 16, 1 p.m. (ANNEX)
GAME 24 - Winner Game 14 vs. Winner Game 15, 2 p.m.
GAME 25 - Winner Game 17 vs. Winner Game 18, 4:30 p.m. (fifth place)
GAME 26 - Winner Game 21 vs. Winner Game 23, 6 p.m. (ANNEX)(13th place)
GAME 27 - Winner Game 19 vs. Winner Gam 20, 6 p.m. (consolation)
GAME 28 - Loser Game 22 vs. Loser Game 24, 7:30 p.m. (third place)
GAME 29 - Winner Game 22 vs. Winner Game 24, 9 p.m. (championship)
2017 Mater Dei Holiday Tournament
at Mater Dei High School
POOL A: Highland, Central, Okawville, Mascoutah, Carlyle
POOL B: Briarcrest, Tenn., Sacred Heart-Griffin, Nashville, Mater Dei, Metro East Lutheran
Wednesday, Dec. 27
Metro East Lutheran vs. Briarcrest, Tenn., 9 a.m.
Carlyle vs. Highland, 10:30 a.m.
Sacred Heart-Griffin vs. Mater Dei, 1 p.m.
Central vs. Mascoutah, 2:30 p.m.
Briarcrest, Tenn. vs. Nashville, 4 p.m.
Highland vs. Okawville, 6:30 p.m.
Mater Dei vs. Metro East Lutheran, 8 p.m.
Mascoutah vs. Carlyle, 9:30 p.m.
Thursday, Dec. 28
Carlyle vs. Okawville, 12 noon
Nashville vs. Metro East Lutheran, 1:30 p.m.
Highland vs. Mascoutah, 3 p.m.
Briarcrest, Tenn. vs. Mater Dei, 6 p.m.
Sacred Heart-Griffin vs. Nashville, 7:30 p.m.
Central vs. Okawville, 9 p.m.
Friday, Dec. 29
Central vs. Carlyle, 12 noon
Sacred Heart-Griffin vs. Metro East Lutheran, 1:30 p.m.
Okawville vs. Macoutah, 3 p.m.
Nashville vs. Mater Dei, 6 p.m.
Briarcrest, Tenn. vs. Sacred Heart-Griffin, 7:30 p.m.
Highland vs. Central, 9 p.m.
Saturday, Dec. 30
Pool A 5th vs. Pool B 5th, 3 p.m. (ninth place)
Pool A 4th vs. Pool B 4th, 4:30 p.m. (seventh place)
Pool A 3rd vs. Pool B 3rd, 6 p.m. (fifth place)
Pool A 2nd vs. Pool B 2nd, 7:30 p.m. (third plac)
Pool B 1st vs. Pool B 1st, 9 p.m. (championship)
Columbia/Freeburg Holiday Tournament
at Columbia High School
Pool A: Civic Memorial, Columbia, Freeburg, Gibault
Pool B: Marquette, Lebanon, Triad, Waterloo
Cross-Over Pool: Dupo, Sparta, Valmeyer
Wednesday, Dec. 27
Sparta vs. Valmeyer, 10 a.m.
Triad vs. Lebanon, 11:30 a.m.
Freeburg vs. Dupo, 1 p.m.
Valmeyer vs. Waterloo, 2:30 p.m.
Civic Memorial vs. Gibault, 4 p.m.
Columbia vs. Freeburg, 5:30 p.m.
Waterloo vs. Marquette, 7 p.m.
Thursday, Dec. 28
Valmeyer vs. Dupo, 10 a.m.
Sparta vs. Lebanon, 11:30 a.m.
Freeburg vvs. Civic Memorial, 1 p.m.
Dupo vs. Columbia, 2:30 p.m.
Lebanon vs. Waterloo, 4 p.m.
Marquette vs. Triad, 5:30 p.m.
Columbia vs. Gibault, 7 p.m.
Friday, Dec. 29
Sparta vs. Dupo, 10 a.m.
Gibault vs. Valmeyer, 11:30 a.m.
Lebanon vs. Marquette, 1 p.m.
Triad vs. Sparta, 2:30 p.m.
Freeburg vs. Gibault, 4 p.m.
Civic Memorial vs. Columbia, 5:30 p.m.
Waterloo vs. Triad, 7 p.m.
Saturday, Dec. 30
Pool A 4th vs. Pool B 4th, 2 p.m. (seventh place)
Pool A 3rd vs. Pool B 3rd, 3:30 p.m. (fifth place)
Pool A 2nd vs. Pool B 2nd, 6:30 p.m. (third place)
Pool A 1st vs. Pool B 1st, 8 p.m. (championship)
34th Annual Prairie Farms Collinsville Holiday Tournament
at Collinsville High School
Thursday, Dec. 28
Virgil Fletcher Gym
GAME 1 - Springfield Southeast vs. Granite City, 9 a.m.
GAME 2 - Decatur Eisenhower vs. Oakville, Mo.. 10:30 a.m.
GAME 3 - Lincoln vs. Hazelwood East, 1 p.m.
GAME 4 - Quincy vs. Belleville East, 2:30 p.m.
GAME 5 - East St. Louis vs. Urbana, 4 p.m.
GAME 6 - Collinsville vs. Riverview Gardens, 6:30 p.m.
GAME 7 - Edwardsville vs. Althoff, 8 p.m.
GAME 8 - Decatur MacArthur vs. Rockford East, 9:30 p.m.
Friday, Dec. 29
Virgil Fletcher Gym
GAME 9 - Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 10 a.m.
GAME 10 - Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 11:30 a.m.
GAME 11 - Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 1 p.m.
GAME 12 - Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 2:30 p.m.
GAME 13 - Loser Game 9 vs. Loser Game 10, 4 p.m.
GAME 14 - Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 6:30 p.m.
GAME 15 - Winner Game 11 vs. Winner Game 12, 8 p.m.
GAME 16 - Loser Game 11 vs. Loser Game 12, 9:30 p.m.
Auxiliary Gym
GAME 17 - Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 10 a.m.
GAME 18 - Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 11:30 a.m.
GAME 19 - Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 1 p.m.
GAME 20 - Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 2:30 p.m.
GAME 21 - Loser Game 17 vs. Loser Game 18, 4 p.m.
GAME 22 - Winner Game 17 vs. Winner Game 18, 6:30 p.m.
GAME 23 - Winner Game 19 vs. Winner Game 20, 8 p.m.
GAME 24 - Loser Game 19 vs. Loser Game 20, 9:30 p.m.
Saturday, Dec. 30
Auxilary Gym
GAME 25 - Winner Game 21 vs. Winner Game 24, 10 a.m.
GAME 26 - Loser Game 21 vs. Loser Game 22, 1:30 p.m.
GAME 27 - Loser Game 22 vs. Loser Game 23, 3 p.m.
Virgil Fletcher Gym
GAME 28 - Loser Game 13 vs. Loser Game 16, 12 p.m.
GAME 29 - Winner Game 13 vs. Winner Game 16, 1:30 p.m. (fifth place)
GAME 30 - Winner Game 22 vs. Winner Game 23, 3 p.m. (consolation)
GAME 31 - Loser Game 14 vs. Loser Game 15, 6 p.m. (third place)
GAME 32 - Winner Game 14 vs. Winner Game 15, 7:30 p.m. (championship)
2017 Rangerette Christmas Classic
at Benton High School
POOL A: Marion, Pinckneyville, Benton
POOL B: Union County, Ky., Christopher, Carterville
POOL C: Herrin, Hamilton County, Mt. Vernon
POOL D: Harrisburg, Vienna, Meridian
Wednesday, Dec. 27
East Gym
GAME 1 - Marion vs. Pinckneyville, 9 a.m.
GAME 3 - Union County, Ky. vs Christopher, 10:30 a.m.
GAME 5 - Benton vs. Marion, 1:30 p.m.
GAME 7 - Meridian vs. Harrisburg, 3 p.m.
GAME 9 - Hamilton County vs. Mt. Vernon, 6 p.m.
GAME 11 - Vienna vs. Meridian, 7:30 p.m.
Rich Herrin Gym
GAME 2 - Herrin vs. Hamilton County, 9 a.m.
GAME 4 - Harrisburg vs. Vienna, 10:30 a.m.
GAME 6 - Mt.Vernon vs. Herrin, 1:30 p.m.
GAME 8 - Carterville vs. Union County, Ky., 3 p.m.
GAME 10 - Pinckneyville vs. Benton, 6 p.m.
GAME 12 - Christopher vs. Carterville, 7:30 p.m.
Thursday, Dec. 28
East Gym
GAME 13 - Pool A 3rd vs. Pool B 3rd, 3 p.m.
GAME 15 - Pool C 3rd vs. Pool D 3rd, 4:30 p.m.
Rich Herrin Gym
GAME 14 - Pool A 2nd vs. Pool B 2nd, 3 p.m.
GAME 16 - Pool C 2nd vs. Pool D 2nd, 4:30 p.m.
GAME 17 - Pool A 1st vs. Pool B 1st, 6 p.m.
GAME 18 - Pool C 1st vs. Pool D 1st, 7:30 p.m.
Friday, Dec. 29
East Gym
GAME 19 - Loser Game 13 vs. Loser Game 15, 3 p.m. (11th place)
GAME 21 - Winner Game 13 vs. Winner Game 15, 4:30 p.m. (ninth place)
Rich Herrin Gym
GAME 20 - Loser Game 14 vs. Loser Game 16, 3 p.m. (seventh place)
GAME 22 - Winner Game 14 vs. Winner Game 16, 4:30 p.m. (fifth place)
GAME 23 - Loser Game 17 vs. Loser Game 18, 6 p.m. (third place)
GAME 24 - Winner Game 17 vs. Winner Game 18, 7:30 p.m. (championship)