Breaking News Bar

Prep Hoops: Mid-Winter Tournament Schedules & Pairings


 
By Spyder Dann mdann@dailyregister.com
updated: 1/10/2022 10:55 AM

Arrowhead Classic Midwinter Tournament
At Johnston City High School
Monday, January 17
Du Quoin vs. Eldorado, 6 p.m.
Johnston City vs. Christopher, 7:30 p.m.
Tuesday, January 18
Eldorado vs. Anna-Jonesboro, 6 p.m.
Christopher vs. Du Quoin, 7:30 p.m.
Thursday, January 20
Eldorado vs. Christopher, 6 p.m.
Anna-Jonesboro vs. Johnston City, 7:30 p.m.
Friday, January 21
Christopher vs. Anna-Jonesboro, 6 p.m.
Du Quoin vs. Johnston City, 7:30 p.m.
Saturday, January 22
Du Quoin vs. Anna-Jonesboro, 6 p.m.
Johnston City vs. Eldorado, 7:30 p.m.

46th Annual Benton Invitational Tournament
at Benton High School
Monday, Jan. 17
Vandalia vs. Meridian, 5:30 p.m.
Hamilton County vs. Pinckneyville, 7 p.m.
Benton vs. Sesser-Valier, 8:30 p.m.
Wednesday, Jan. 19
Benton vs. Vandalia, 5:30 p.m.
Pinckneyville vs. Meridian, 7 p.m.
Sesser-Valier vs. Hamilton County, 8:30 p.m.
Friday, Jan. 21
Meridian vs. Sesser-Valier, 5:30 p.m.
Benton vs. Hamilton County, 7 p.m.
Pinckneyville vs. Vandalia, 8:30 p.m.
Saturday, Jan. 22
Vandalia vs. Hamilton County, 10 a.m.
Pinckneyville vs. Sesser-Valier, 11:30 a.m.
Meridian vs. Benton, 1 p.m.
Sesser-Valier vs. Vandalia, 5:30 p.m.
Hamilton County vs. Meridian, 7 p.m.
Benton vs. Pinckneyville, 8:30 p.m.

58th Annual Chester Invitational Tournament
at Chester High School
Monday, Jan. 10
GAME 1 -- Gibault vs. Perryville MO, 6 p.m.
GAME 2 -- Valle Catholic vs. New Athens, 7:30 p.m.
Tuesday, Jan. 11
GAME 3 -- Saxony Lutheran vs. Valmeyer, 6 p.m.
GAME 4 -- Lovejoy vs. Chester, 7:30 p.m.
Wednesday, Jan. 12
GAME 5 -- Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 6 p.m.
GAME 6 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 7:30 p.m.
Thursday, Jan. 13
GAME 7 -- Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 6 p.m.
GAME 8 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7:30 p.m.
Saturday, Jan. 15
GAME 9 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 7, 2:30 p.m. (seventh place)
GAME 10 -- Winner Game 5 vs. Winner Game 7, 4 p.m. (consolation)
GAME 11 -- Loser Game 6 vs. Loser Game 8, 5:30 p.m. (third place)
GAME 12 -- Winner Game 6 vs. Winner Game 8, 7 p.m. (championship)

2022 Egyptian Mid-Winter Classic
at Egyptian High School
POOL A: Dongola, Egyptian, Joppa, Zeigler-Royalton
POOL B: Cobden, Elverado, Agape Christian, Shawnee
Monday, Jan. 17
Cobden vs. Shawnee, 5 p.m.
Joppa vs. Zeigler-Royalton, 6:30 p.m.
Agape Christian vs. Elverado, 8 p.m.
Tuesday, Jan. 18
Agape Christian vs. Shawnee, 5 p.m.
Elverado vs. Cobden, 6:30 p.m.
Egyptian vs. Dongola, 8 p.m.
Wednesday, Jan. 19
Joppa vs. Dongola, 6 p.m.
Egyptian vs. Zeigler-Royalton, 7:30 p.m.
Thursday, Jan. 20
Shawnee vs. Elverado, 6 p.m.
Cobden vs. Agape Christian, 7:30 p.m.
Friday, Jan. 21
Zeigler-Royalton vs. Dongola, 6 p.m.
Egyptian vs. Joppa, 7:30 p.m.
Saturday, Jan. 22
Pool A 3rd vs. Pool B 4th, 9 a.m.
Pool A 4th vs. Pool B 3rd, 10:30 a.m.
Pool A 1st vs. Pool B 2nd, 12 noon
Pool A 2nd vs. Pool B 1st, 1:30 p.m.
Pool A 4th vs. Pool B 4th, 3 p.m.
Pool A 3rd vs. Pool B 3rd, 4:30 p.m.
Pool A 2nd vs. Pool B 2nd, 6 p.m.
Pool A 1st vs. Pool B 1st, 7:30 p.m.

56th Annual Sparta Mid-Winter Classic
at Sparta High School
POOL A: Freeburg, Lovejoy, Sparta, Steeleville
POOL B: Murphysboro, Red Bud, Trico, Waterloo
Tuesday, Jan. 18
Sparta vs. Freeburg, 5 p.m.
Red Bud vs. Trico, 6:30 p.m.
Steeleville vs. Lovejoy, 8 p.m.
Wednesday, Jan. 19
Lovejoy vs. Freeburg, 5 p.m.
Red Bud vs. Waterloo, 6:30 p.m.
Murphysboro vs. Trico, 8 p.m.
Thursday, Jan. 20
Lovejoy vs. Sparta, 5 p.m.
Murphysboro vs. Waterloo, 6:30 p.m.
Freeburg vs. Steeleville, 8 p.m.
Friday, Jan. 21
Red Bud vs. Murphysboro, 5 p.m.
Trico vs. Waterloo, 6:30 p.m.
Sparta vs. Steeleville, 8 p.m.
Saturday, Jan. 22
Pool A 4th vs. Pool B 4th, 1 p.m. (seventh place)
Pool A 3rd vs. Pool B 3rd, 2:30 p.m. (fifth place)
Pool A 2nd vs. Pool B 2nd, 4 p.m. (third place)
Pool A 1st vs. Pool B 1st, 5:30 p.m. (championship)

2022 Farmer Frenzy Tournament
at Elverado High School
Monday, Jan. 17
GAME 1 -- Christ Our Rock Lutheran vs. Johnston City, 11 a.m.
GAME 2 -- Webber Township vs. Century, 12:30 p.m.
GAME 3 -- Sparta vs Galatia-Thompsonville, 2 p.m.
GAME 4 -- Pope County vs. Elverado, 3:30 p.m.
Tuesday, Jan. 18
GAME 5 -- Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 5 p.m.
GAME 6 -- Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 6:30 p.m.
Wednesday, Jan. 19
GAME 7 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5 p.m.
GAME 8 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 6:30 p.m. 
Thursday, Jan. 20
GAME 9 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 5 p.m. (seventh place)
GAME 10 -- Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 6:30 p.m. (consolation)
Friday, Jan. 21
GAME 11 -- Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 5 p.m. (third place)
GAME 12 -- Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 6:30 p.m. (championship)

42nd Carmi-White County Invitational Tournament
At Carmi-White County High School
Monday, January 17
Fairfield vs. Evansville Day, 6 p.m.
Carmi-White Co. vs. Harrisburg, 7:30 p.m.
Wednesday, January 19
Mt. Vernon vs. Harrisburg, 6 p.m.
Carmi-White Co. vs. Evansville Day, 7:30 p.m.
Friday, January 21
Evansville Day vs. Mt. Vernon, 6 p.m.
Carmi-White Co vs. Fairfield, 7:30 p.m.
Saturday, January 22
Harrisburg vs. Evansville Day, 10:30 a.m.
Mt. Vernon vs. Fairfield, Noon
Carmi-White Co. vs. Mt. Vernon, 4:30 p.m.
Fairfield vs. Harrisburg, 6 p.m.

West Frankfort Mid-Winter Classic
At West Frankfort High School
Monday, January 17
Pinckneyville vs. Sesser-Valier (girls), 6 p.m.
West Frankfort vs. Herrin (girls), 7:30 p.m.
Tuesday, January 18
Marion vs. Cairo (boys), 6 p.m.
West Frankfort vs. Herrin (boys), 7:30 p.m.
Wednesday, January 19
Herrin vs. Pinckneyville (girls), 6 p.m.
West Frankfort vs. Sesser-Valier (girls), 7:30 p.m.
Thursday, January 20
Sesser-Valier vs. Herrin (girls) 6 p.m.
West Frankfort vs. Pinckneyville (girls), 7:30 p.m.
Friday, January 21
Cairo vs. Herrin (boys) 6 p.m.
West Frankfort vs. Marion (boys), 7:30 p.m.
Saturday, January 22
West Frankfort vs. Cairo (boys), 6 p.m.
Herrin vs. Marion (boys), 7:30 p.m.

35th Annual Highland Girls Basketball Tournament
at Highland High School
Saturday, Jan. 15
GAME 1 -- Okawville vs. Salem, 10 a.m.
GAME 2 -- Triad vs. Belleville West, 11:30 a.m.
GAME 3 -- Teutopolis vs. Collinsville, 1 p.m.
GAME 4 -- O'Fallon vs. Hillsboro, 2:30 p.m.
GAME 5 -- Civic Memorial vs. Belleville East, 4 p.m.
GAME 6 -- Nashville vs. Breese Central, 5:30 p.m.
GAME 7 -- Alton vs. Highland, 7 p.m.
GAME 8 -- Mater Dei vs. Taylorville, 8:30 p.m.
Monday, Jan. 17
GAME 9 -- Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 4 p.m.
GAME 10 -- Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 5:30 p.m.
GAME 11 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 7 p.m.
GAME 12 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 8:30 p.m.
Tuesday, Jan. 18
GAME 13 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 4 p.m.
GAME 14 -- Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 5:30 p.m.
GAME 15 -- Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 7 p.m.
GAME 16 -- Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 8:30 p.m.
Wednesday, Jan. 19
GAME 17 -- Loser Game 9 vs. Loser Game 10, 5 p.m.
GAME 18 -- Loser Game 13 vs. Loser Game 15, 6:30 p.m.
GAME 19 -- Winner Game 11 vs. Winner Game 12, 8 p.m.
Thursday, Jan. 20
GAME 20 -- Loser Game 11 vs. Loser Game 12, 5 p.m.
GAME 21 -- Loser Game 15 vs. Loser Game 16, 6:30 p.m.
GAME 22 -- Winner Game 15 vs. Winner Game 16, 8 p.m.
Saturday, Jan. 21
GAME 23 -- Winner Game 17 vs. Winner Game 18, 10 a.m. (consolation)
GAME 24 -- Winner Game 21 vs. Winner Game 21, 11:30 a.m. (fifth place)
GAME 25 -- Loser Game 19 vs. Loser Game 22, 1 p.m. (third place)
GAME 26 -- Winner Game 19 vs Winner Game 22, 2:30 p.m. (championship)

GIRLS
Lady Eagle Winter Classic
At Eldorado High School
Gold Pool: Eldorado, Vienna, Gallatin Co., Joppa
Purple Pool: Fairfield, Goreville, Harrisburg, Carmi
Saturday, January 15
Harrisburg vs. Goreville, 9 a.m.
Eldorado vs. Gallatin Co., 10:30 a.m.
Fairfield vs. Carmi, Noon
Joppa vs. Vienna, 1:30 p.m.
Monday, January 17
Gallatin Co. vs. Vienna 9 a.m.
Carmi vs. Goreville, 10:30 a.m.
Harrisburg vs. Fairfield, Noon
Eldorado vs. Joppa, 1:30 p.m.
Wednesday, January 19
Joppa vs. Gallatin Co., 5:30 p.m.
Harrisburg vs. Carmi, 7 p.m.
Thursday, January 20
Fairfield vs. Goreville, 5:30 p.m.
Eldorado vs. Vienna, 7 p.m.
Saturday, January 22
7th place game, Noon
5th place game, 1:30 p.m.
3rd place game, 3 p.m.
1st place game, 4:30 p.m.

42nd Annual Carbondale Girls Midwinter Classic
at Carbondale High School
Monday, Jan. 17
Vashon MO vs. Carterville, 6:15 p.m.
Carbondale vs. Massac County, 7:45 p.m.
Tuesday, Jan. 18
Vashon MO vs. Mt. Vernon, 5 p.m.
Carbondale vs. Anna-Jonesboro, 6:30 p.m.
Carterville vs. Marion, 8 p.m.
Thursday, Jan. 20
Marion vs. Massac County, 5 p.m.
Mt. Vernon vs. Carterville, 6:30 p.m.
Saturday, Jan. 22
Carbondale vs. Marion, 11 a.m.
Massac County vs. Mt. Vernon, 12:30 p.m.