Breaking News Bar

Prep Wrestling: Keene takes first at Lawrence Co. Invite

 
Staff Report
updated: 12/8/2021 7:59 PM

Tony Keene had a first place finish as Harrisburg finished 8th over the weekend at the Lawrence County Invitational.
Keene, who wrestles at 113 pounds, was one of four Bulldogs to place.
Josh Stewart (170 pounds) and Bryant Lester (195 pounds) each scored a second place finish while Sebastian Brown (132 pounds) took third and Kenneth Martin (285 pounds) finished fourth.
Lawrenceville won the event with 186.5 points, while Fairfield (153) took second.
West Frankfort (149), Carmi-White County (146) and Anna-Jonesboro (144) rounded out the top five, while Robinson (120), Carterville (113), Harrisburg (94), Olney (84), Mt. Carmel (77) and Herrin (67.5) completed the field.

113: Tony Keene (Harrisburg) - 1st
Quarterfinals - Tony Keene (Harrisburg) over STEVEN SEXTON (Fairfield) (Fall 0:27)
Semifinals - Tony Keene (Harrisburg) over Zoee Sadler (Anna (A.-Jonesboro)) (Fall 0:24)
1st Place Match - Tony Keene (Harrisburg) over Jordan Wood (Mt. Carmel) (Fall 0:15)
170: Josh Stewart (Harrisburg) - 2nd
Quarterfinals - Josh Stewart (Harrisburg) over Jack Finley (Herrin (H.S.)) (Fall 4:42)
Semifinals - Josh Stewart (Harrisburg) over Andrew Dodgson (Carmi (C.-White County)) (Fall 4:31)
1st Place Match - Brian Seed (Lawrenceville) over Josh Stewart (Harrisburg) (Fall 1:26)
195: Bryant Lester (Harrisburg) - 2nd
Quarterfinals - Bryant Lester (Harrisburg) over Cameron Sperry (Anna (A.-Jonesboro)) (Fall 1:25)
Semifinals - Bryant Lester (Harrisburg) over Nelson Rider (Carmi (C.-White County)) (Fall 1:57)
1st Place Match - KONNOR DAGG (Fairfield) over Bryant Lester (Harrisburg) (MD 11-2)
132: Sabastian Brown (Harrisburg) - 3rd
Quarterfinals - Sabastian Brown (Harrisburg) over Kahne Hyre (Robinson) (MD 14-2)
Semifinals - Elijah Bishop (Herrin (H.S.)) over Sabastian Brown (Harrisburg) (Fall 1:48)
3rd Place Match - Sabastian Brown (Harrisburg) over Raj Jenkins (West Frankfort (Frankfort)) (Fall 1:12)
285: Kenneth Martin (Harrisburg) - 4th
Quarterfinals - Kenneth Martin (Harrisburg) over Logan Dirden (Herrin (H.S.)) (Fall 0:48)
Semifinals - Braxton Tutt (West Frankfort (Frankfort)) over Kenneth Martin (Harrisburg) (Fall 0:32)
3rd Place Match - Dalton Woods (Robinson) over Kenneth Martin (Harrisburg) (Fall 1:34)