Breaking News Bar

UPDATED! High School Thanksgiving Basketball Tournaments


  • SPYDER DANN | mdann@dailyregister.com

 
By Spyder Dann mdann@dailyregister.com
updated: 11/26/2019 10:12 AM

Pyramid Plus
Monday, November 25
Collinsville 66, Carterville 39
Mt. Vernon 52, Herrin 42
Wednesday, November 27
Mt. Vernon vs. Carterville, 6 p.m.
Herrin vs. Marion, 7:30 p.m.
Friday, November 29
Mt. Vernon vs. Collinsville, 6 p.m.
Marion vs. Carterville, 7:30 p.m.
Saturday, November 30
Collinsville vs. Herrin, Noon
Mt. Vernon vs. Marion, 1:30 p.m.
Herrin vs. Carterville, 6 p.m.
Marion vs. Collinsville, 7:30 p.m.

2019 Vienna Classic
Monday, November 25
Carrier Mills-Stonefort 52, Meridian 50
Eldorado 63, Cobden 61
Century 60, Vienna 51
Tuesday, November 26
Eldorado vs. Century, 5:30 p.m.
Meridian vs. Cobden, 7 p.m.
Vienna vs. Carrier Mills-Stonefort 8:30 p.m.
Wednesday, November 27
Carrier Mills vs. Cobden 5:30 p.m.
Century vs. Meridian, 7 p.m.
Eldorado vs. Vienna, 8:30 p.m.
Friday, November 29
Cobden vs. Century, 5:30 p.m.
Eldorado vs. Carrier Mills, 7 p.m.
Vienna vs. Meridian, 8:30 p.m.
Saturday, November 30
Carrier Mills vs. Century, 5:30 p.m.
Meridian vs. Eldorado, 7 p.m.
Cobden vs. Vienna, 8:30 p.m.

Christopher Turkey Tournament
Monday, November 25
Game 1: New Athens 45, Waltonville 44
Game 2: Christopher 57, Webber Township 45
Tuesday, November 26
Game 3: NCOE vs. Zeigler-Royalton, 6:15 p.m.
Game 4: Wayne City vs. Thompsonville, 7:45 p.m.
Wednesday, November 27
Game 5: Loser of Game 1 vs. Loser of Game 2, 6:15 p.m.
Game 6: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2, 7:45 p.m.
Friday, November 29
Game 7: Loser of Game 3 vs. Loser of Game 4, 6:15 p.m.
Game 8: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, 7:45 p.m.
Game 9: Loser of Game 5 vs. Loser of Game 7, 3 p.m.
Game 10: Winner of Game 5 vs. Winner of Game 7, 4:30 p.m.
Game 11: Loser of Game 6 vs. Loser of Game 8, 6 p.m.
Game 12: Winner of Game 6 vs. Winner of Game 8. 7:30 p.m.

2019 Goreville Invitational
Monday, December 2
Benton vs. Hamilton Co., 5:30 p.m.
Hardin Co. vs. Anna-Jonesboro, 7 p.m.
Johnston City vs. Goreville 8:30 p.m.
Tuesday, December 3
Hamilton Co. vs. Anna-Jonesboro 5:30 p.m.
Benton vs. Johnston City, 7 p.m.
Hardin Co. vs. Goreville, 8:30 p.m.
Friday, December 6
Johnston City vs. Hardin Co., 5:30 p.m.
Goreville vs. Hamilton Co., 7 p.m.
Anna-Jonesboro vs. Benton, 8:30 p.m.
Saturday, December 7
Johnston City vs. Hamilton Co., 10 a.m.
Hardin Co. vs. Benton, 11:30 a.m.
Goreville vs. Anna-Jonesboro 1 p.m.
Hamilton Co. vs. Hardin Co., 4:30 p.m.
Anna-Jonesboro vs. Johnston City, 6 p.m.
Benton vs. Goreville 7:30 p.m.

Black Diamond Harley Davidson Shootout
At Marion High School
Saturday, December 7
Cobden vs. Lyon County, Ky., Noon
Alton vs. Paducah Tilghman, 1:30 p.m.
Centralia vs. Gateway Christian Academy of St. Louis, 3 p.m.
Carbondale vs. Champaign Central, 4:30 p.m.
Herrin vs. Graves County, Ky., 6 p.m.
Marion vs. Nashville, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL
Harrisburg Invitational
Monday, November 25
Eldorado 57, Carmi 48
Harrisburg 63, West Frankfort 35
Tuesday, November 26
Anna-Jonesboro vs. Eldorado, 6 p.m.
Carmi vs. West Frankfort, 7:30 p.m.
Wednesday, November 27
West Frankfort vs. Anna-Jonesboro, 6 p.m.
Harrisburg vs. Carmi, 7:30 p.m.
Friday, November 29
West Frankfort vs. Eldorado, 6 p.m.
Anna-Jonesboro vs. Harrisburg, 7:30 p.m.
Saturday, November 30
Carmi vs. Anna-Jonesboro, 6 p.m.
Harrisburg vs. Eldorado, 7:30 p.m.

Galatia Turkey Tournament
Tuesday, November 26
Johnston City vs. Cobden, 6 p.m.
Galatia vs. Elverado-Zeigler, 7:30 p.m.
Friday, November 29
Pope Co. vs. Johnston City, 11 a.m.
Galatia vs. Century, 12:30 p.m.
Pope Co. vs. Cobden, 2:30 p.m.
Elverado vs. Century, 4 p.m.
Saturday, November 30
5th place game, 11 a.m.
Third place game, 12:30 p.m.
Championship game, 2 p.m.

2019 Nashville Girls Thanksgiving Tournament
Pool A: Benton, Collinsville, Mt. Vernon, Pinckneyville
Pool b: Mascoutah, Nashville, Okawville, Wesclin
Monday, November 25
(Assembly Hall)
Collinsville 58, Benton 33
Mt. Vernon 75, Pinckneyville 68
(North Gym)
Okawville 31, Wesclin 26
Nashville 54, Mascoutah 46
Tuesday, November 26
(Assembly Hall)
Okawville vs. Mascoutah, 6 p.m.
Wesclin vs. Nashville, 7:30 p.m.
(North Gym)
Benton vs. Mt. Vernon, 6 p.m.
Collinsville vs. Pinckneyville, 7:30 p.m.
Saturday, November 30
(Assembly Hall)
Pinckneyville vs. Benton, 9 a.m.
Wesclin vs. Mascoutah, 10:30 a.m.
Collinsville vs. Mt. Vernon, Noon
Nashville vs, Okawville, 1:30 p.m.
7th place game, 3:30 p.m.
5th place game, 5 p.m.
3rd place game, 6:30 p.m.
Championship game, 8 p.m.

Hamilton County Lady Foxes Tournament
Monday, November 25
Lawrenceville 62, Cairo 31
Gallatin Co. 59, Edwards Co. 43
Hamilton Co. 44, Wayne City 21
Tuesday, November 26
Wayne City vs. Lawrenceville, 5:30 p.m.
Cairo vs. Edwards Co., 7 p.m.
Gallatin Co. vs. Hamilton Co., 8:30 p.m.
Friday, November 29
Gallatin Co. vs. Lawrenceville, 5:30 p.m.
Cairo vs. Wayne City, 7 p.m.
Edwards Co. vs. Hamilton Co., 8:30 p.m.
Saturday, November 30
Wayne City vs. Gallatin Co., 10 a.m.
Cairo vs. Hamilton Co., 11:30 a.m.
Lawrenceville vs. Edwards Co., 1 p.m.
Gallatin Co. vs. Cairo, 5 p.m.
Hamilton Co. vs. Lawrenceville, 6:30 p.m.
Edwards Co. vs. Wayne City, 8 p.m.