Breaking News Bar

UPDATED! High School Thanksgiving Basketball Tournaments


  • SPYDER DANN | mdann@dailyregister.com

 
By Spyder Dann mdann@dailyregister.com
updated: 11/26/2019 10:12 AM

Pyramid Plus

Monday, November 25

Collinsville 66, Carterville 39

Mt. Vernon 52, Herrin 42

Wednesday, November 27

Mt. Vernon vs. Carterville, 6 p.m.

Herrin vs. Marion, 7:30 p.m.

Friday, November 29

Mt. Vernon vs. Collinsville, 6 p.m.

Marion vs. Carterville, 7:30 p.m.

Saturday, November 30

Collinsville vs. Herrin, Noon

Mt. Vernon vs. Marion, 1:30 p.m.

Herrin vs. Carterville, 6 p.m.

Marion vs. Collinsville, 7:30 p.m.

2019 Vienna Classic

Monday, November 25

Carrier Mills-Stonefort 52, Meridian 50

Eldorado 63, Cobden 61

Century 60, Vienna 51

Tuesday, November 26

Eldorado vs. Century, 5:30 p.m.

Meridian vs. Cobden, 7 p.m.

Vienna vs. Carrier Mills-Stonefort 8:30 p.m.

Wednesday, November 27

Carrier Mills vs. Cobden 5:30 p.m.

Century vs. Meridian, 7 p.m.

Eldorado vs. Vienna, 8:30 p.m.

Friday, November 29

Cobden vs. Century, 5:30 p.m.

Eldorado vs. Carrier Mills, 7 p.m.

Vienna vs. Meridian, 8:30 p.m.

Saturday, November 30

Carrier Mills vs. Century, 5:30 p.m.

Meridian vs. Eldorado, 7 p.m.

Cobden vs. Vienna, 8:30 p.m.

Christopher Turkey Tournament

Monday, November 25

Game 1: New Athens 45, Waltonville 44

Game 2: Christopher 57, Webber Township 45

Tuesday, November 26

Game 3: NCOE vs. Zeigler-Royalton, 6:15 p.m.

Game 4: Wayne City vs. Thompsonville, 7:45 p.m.

Wednesday, November 27

Game 5: Loser of Game 1 vs. Loser of Game 2, 6:15 p.m.

Game 6: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2, 7:45 p.m.

Friday, November 29

Game 7: Loser of Game 3 vs. Loser of Game 4, 6:15 p.m.

Game 8: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, 7:45 p.m.

Game 9: Loser of Game 5 vs. Loser of Game 7, 3 p.m.

Game 10: Winner of Game 5 vs. Winner of Game 7, 4:30 p.m.

Game 11: Loser of Game 6 vs. Loser of Game 8, 6 p.m.

Game 12: Winner of Game 6 vs. Winner of Game 8. 7:30 p.m.

2019 Goreville Invitational

Monday, December 2

Benton vs. Hamilton Co., 5:30 p.m.

Hardin Co. vs. Anna-Jonesboro, 7 p.m.

Johnston City vs. Goreville 8:30 p.m.

Tuesday, December 3

Hamilton Co. vs. Anna-Jonesboro 5:30 p.m.

Benton vs. Johnston City, 7 p.m.

Hardin Co. vs. Goreville, 8:30 p.m.

Friday, December 6

Johnston City vs. Hardin Co., 5:30 p.m.

Goreville vs. Hamilton Co., 7 p.m.

Anna-Jonesboro vs. Benton, 8:30 p.m.

Saturday, December 7

Johnston City vs. Hamilton Co., 10 a.m.

Hardin Co. vs. Benton, 11:30 a.m.

Goreville vs. Anna-Jonesboro 1 p.m.

Hamilton Co. vs. Hardin Co., 4:30 p.m.

Anna-Jonesboro vs. Johnston City, 6 p.m.

Benton vs. Goreville 7:30 p.m.

Black Diamond Harley Davidson Shootout

At Marion High School

Saturday, December 7

Cobden vs. Lyon County, Ky., Noon

Alton vs. Paducah Tilghman, 1:30 p.m.

Centralia vs. Gateway Christian Academy of St. Louis, 3 p.m.

Carbondale vs. Champaign Central, 4:30 p.m.

Herrin vs. Graves County, Ky., 6 p.m.

Marion vs. Nashville, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Harrisburg Invitational

Monday, November 25

Eldorado 57, Carmi 48

Harrisburg 63, West Frankfort 35

Tuesday, November 26

Anna-Jonesboro vs. Eldorado, 6 p.m.

Carmi vs. West Frankfort, 7:30 p.m.

Wednesday, November 27

West Frankfort vs. Anna-Jonesboro, 6 p.m.

Harrisburg vs. Carmi, 7:30 p.m.

Friday, November 29

West Frankfort vs. Eldorado, 6 p.m.

Anna-Jonesboro vs. Harrisburg, 7:30 p.m.

Saturday, November 30

Carmi vs. Anna-Jonesboro, 6 p.m.

Harrisburg vs. Eldorado, 7:30 p.m.

Galatia Turkey Tournament

Tuesday, November 26

Johnston City vs. Cobden, 6 p.m.

Galatia vs. Elverado-Zeigler, 7:30 p.m.

Friday, November 29

Pope Co. vs. Johnston City, 11 a.m.

Galatia vs. Century, 12:30 p.m.

Pope Co. vs. Cobden, 2:30 p.m.

Elverado vs. Century, 4 p.m.

Saturday, November 30

5th place game, 11 a.m.

Third place game, 12:30 p.m.

Championship game, 2 p.m.

2019 Nashville Girls Thanksgiving Tournament

Pool A: Benton, Collinsville, Mt. Vernon, Pinckneyville

Pool b: Mascoutah, Nashville, Okawville, Wesclin

Monday, November 25

(Assembly Hall)

Collinsville 58, Benton 33

Mt. Vernon 75, Pinckneyville 68

(North Gym)

Okawville 31, Wesclin 26

Nashville 54, Mascoutah 46

Tuesday, November 26

(Assembly Hall)

Okawville vs. Mascoutah, 6 p.m.

Wesclin vs. Nashville, 7:30 p.m.

(North Gym)

Benton vs. Mt. Vernon, 6 p.m.

Collinsville vs. Pinckneyville, 7:30 p.m.

Saturday, November 30

(Assembly Hall)

Pinckneyville vs. Benton, 9 a.m.

Wesclin vs. Mascoutah, 10:30 a.m.

Collinsville vs. Mt. Vernon, Noon

Nashville vs, Okawville, 1:30 p.m.

7th place game, 3:30 p.m.

5th place game, 5 p.m.

3rd place game, 6:30 p.m.

Championship game, 8 p.m.

Hamilton County Lady Foxes Tournament

Monday, November 25

Lawrenceville 62, Cairo 31

Gallatin Co. 59, Edwards Co. 43

Hamilton Co. 44, Wayne City 21

Tuesday, November 26

Wayne City vs. Lawrenceville, 5:30 p.m.

Cairo vs. Edwards Co., 7 p.m.

Gallatin Co. vs. Hamilton Co., 8:30 p.m.

Friday, November 29

Gallatin Co. vs. Lawrenceville, 5:30 p.m.

Cairo vs. Wayne City, 7 p.m.

Edwards Co. vs. Hamilton Co., 8:30 p.m.

Saturday, November 30

Wayne City vs. Gallatin Co., 10 a.m.

Cairo vs. Hamilton Co., 11:30 a.m.

Lawrenceville vs. Edwards Co., 1 p.m.

Gallatin Co. vs. Cairo, 5 p.m.

Hamilton Co. vs. Lawrenceville, 6:30 p.m.

Edwards Co. vs. Wayne City, 8 p.m.